“Çocuklar Evde Nasılsınız?” Araştırması Sonuçları
Çocuklar-Evde-Nasılsınız_-1 kopya

BBOM Derneğinin önerdiği eğitim modelinin Demokratik Yönetim eksenine dair çalışmalar yapan Demokratik Yönetim Çemberi, 16 Mart tarihinde okullar kapandıktan ve 3 Nisan tarihinde 20 yaş altı için sokağa çıkma kısıtlaması kararı alındıktan sonra çocukların ev hallerini merak ederek ve seslerini hem birbirlerine hem de tüm yetişkinlere duyurmayı önemseyerek bir çevrim içi anket hazırladı. 4 – 13 Mayıs 2020 tarihleri arasında yürütülen BBOM Öğretmen Köyü aracılığıyla yaygınlaşan “Çocuklar Evde Nasılsınız?” araştırmasına 7 – 12 yaş grubundan 202 çocuk katıldı.

Araştırma, çocukların ev dışındaki yaşam alanlarının sınırlandığı pandemi döneminde nasıl olduklarına, nelerle vakit geçirdiklerine, neleri / kimleri özlediklerine, sahip oldukları ve yoksunluğunu duydukları şeylere odaklanarak, sosyal duygusal açıdan hallerini çocukların kendi ifadeleri ile görünür kılmayı amaçladı.

BBOM Derneği Demokratik Yönetim Çemberi için, tüm süreçlerde çocukların görüşünü almak, çalışmaları bu görüşlere uygun olarak planlamak ve dönüştürmek vazgeçilmez bir ilkedir. Çocuklarla yüz yüze ilişkilerimizin sınırlandığı bu süreçte, görüşlerine, ifadelerine alan açmak, duymak, duyurmak daha da önemli hale gelmiştir.

Çocuk katılımı için bir araç olarak gördüğümüz “Çocuklar Evde Nasılsınız?” Araştırması sonuçlarının çocukların yaşamları hakkında kararlar alan tüm yetişkinler için yol gösterici olmasını umuyoruz.

Araştırma raporunu indirmek için lütfen buraya tıklayın.

Facebook
Twitter

Son Haberler