Çocuklar Evde Nasılsınız?
Çocuklar-Evde-Nasılsınız_-1 kopya

BBOM Derneği’nin önerdiği eğitim modelinin Demokratik Yönetim eksenine dair çalışmalar yapan Demokratik Yönetim Çemberi, 16 Mart tarihinde okullar kapandıktan ve 3 Nisan tarihinde 20 yaş altı için sokağa çıkma kısıtlaması kararı alındıktan sonra çocukların ev hallerini merak ederek ve seslerini hem birbirlerine hem de tüm yetişkinlere duyurmayı önemseyerek bir çevrim içi anket hazırladı. 4-13 Mayıs 2020 tarihleri arasında yürütülen BBOM Öğretmen Köyü aracılığıyla yaygınlaşan “Çocuklar Evde Nasılsınız?” araştırmasına 7-12 + yaş grubundan 202 çocuk katıldı.

Araştırma, çocukların ev dışındaki yaşam alanlarının sınırlandığı pandemi döneminde nasıl olduklarına, nelerle vakit geçirdiklerine, neleri / kimleri özlediklerine, sahip oldukları ve yoksunluğunu duydukları şeylere odaklanarak, sosyal duygusal açıdan hallerini çocukların kendi ifadeleri ile görünür kılmayı amaçladı.

BBOM Derneği Demokratik Yönetim Çemberi için, tüm süreçlerde çocukların görüşünü almak, çalışmaları bu görüşlere uygun olarak planlamak ve dönüştürmek vazgeçilmez bir ilkedir. Çocuklarla yüz yüze ilişkilerimizin sınırlandığı bu süreçte, görüşlerine, ifadelerine alan açmak, duymak, duyurmak daha da önemli hale gelmiştir.

Çocuk katılımı için bir araç olarak gördüğümüz “Çocuklar Evde Nasılsınız?” Araştırması sonuçlarının çocukların yaşamları hakkında kararlar alan tüm yetişkinler için yol gösterici olmasını umuyoruz.

Araştırma raporunu indirmek için lütfen buraya tıklayın.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Son Haberler

Yayınlar

Doğayı Paylaşmak BBOM Yayınları’nda

Doğayı Paylaşmak: Her Yaş için Doğa Farkındalığı Etkinlikleri BBOM Yayınları’nda. Kitap içerdiği kolay ve eğlenceli etkinliklerle ve oyunlarla çocukların ve yetişkinlerin doğanın bir parçası olmanın

DAHA FAZLA»
Öğretmen Köyü

Öğrenme Ortaklığı Programı Başvuruları Açıldı

Öğrenme Ortaklığı Programı için başvurular açıldı! Öğrenme Ortaklığı, öğrenme ortamlarına büyük katkı sunan öğretmenlerin potansiyellerini tükenmeden ortaya koyabilmelerini desteklemek için tasarlandı. Programda, öğretmen bir diğer

DAHA FAZLA»